adresa: 543 44 Černý Důl čp. 48
telefon:+420 499 435 164, 499 435 276
e-mail: uradmestyse@cernydul.cz
IČO: 00277720 /DIČ: CZ00277720
ID DS: piube4y
Tradice sklářství v Krkonoších
Seznamte se s tradicí sklářského řemesla v Krkonoších
Vydejte se na místa, kde uvidíte skláře při práci a zažijete neopakovatelné chvíle zapisující se do historie řemesla. Vždyť rok 2022 je Mezinárodním rokem skla a oslavuje tento fascinující materiál ve všech jeho podobách.
Začátek příběhu českého skla
Život na horách a pod horami nebyl v minulosti jednoduchý. Dřevařství, těžba, předení, tkaní, pastevectví, polní práce, ale i výroba korálků byly hlavní obživou prostého lidu.
Ve druhé polovině 17. století se na českém území začalo tavit průzračně čisté sklo, které svou čirostí, zářivostí a tvrdostí bylo obzvlášť vhodné pro rytí a broušení. Dráselnovápenaté sklo, označované jako český křišťál, nemělo do té doby ve světě obdoby a stalo se domácí specialitou. V zahraničí bylo brzy tak žádané, že se v první polovině 18. století staly české země nejvýznamnějším vývozcem skla na světě.
Z minulosti do současnosti
Věhlas českého skla neuvadl. A tak i v dnešní době sklářské výrobky vyvážené daleko za hranice republiky konkurují světové produkci. Zručnost a nápaditost českých sklářských mistrů můžete obdivovat v jejich dílnách – v místech, kde příběh skla pokračuje i dnes. Která to jsou?
Sklárna Novosad & Syn v Harrachově
Nejstarší nepřetržitě fungující sklárna v Čechách započala svou výrobu v Harrachově již v roce 1712. Sklárna měla štěstí na lokalitu s dostatkem dřeva i osvícené majitele, kteří vsadili na tvrdou práci, inovativnost, sociální cítění a kvalitu bez kompromisů. Müllerové, Harrachové a Novosadové již 300 let s láskou pečují o značku harrachovského skla.
Ve Sklárně Novosad & Syn se v současné době vyrábí luxusní nápojové sklo a lustry. Výroba sice prošla modernizací, ale přesto v mnohém probíhá stejně jako kdysi – v huti se fouká „ručně“, památkově chráněná brusírna je poháněna vodní turbínou. Díky pravidelným exkurzím do výroby se můžete podívat, jak taková sklářská huť vypadá, jak se sklo fouká a brousí. V Muzeu skla si poté prohlédněte sbírku těch nejcennějších harrachovských výrobků.
Příběh krkonošské perly
Výroba perličkových ozdob má v Krkonoších bohatou tradici. Jak perlička vzniká a jaká byla její cesta na vánoční stromeček?
Je to již více než 150 let, co se perle v horách foukají. Jak? Foukač nahřál v komíhavém plamínku skleněnou trubičku a foukl. Znovu nahřál a znovu foukl. Za jeden den takto zvládl vytvořit i více než 3 tisíce unikátních perlí! Práci foukačům usnadnil vynález strojku s pumpičkou, který vyfoukl do trubičky perle najednou, a ještě úplně stejné. Vzniklá klaučata se stříbřila zevnitř a barvila zvenčí. Teprve poté se perly nožíkem jedna od druhé oddělovaly.
Z foukaných skleněných perliček se původně vyráběla bižuterie. Až na konci 19. století začali chudí skláři navlékat perle na drátek a vytvářet napodobeniny věcí, které viděli kolem sebe – vznikaly tak košíčky, letadla, pavoučci a samozřejmě hvězdičky. A tehdy se skleněné perly poprvé zatřpytily na vánočních stromcích.
Přestože uplynulo tolik let, v rodinné firmě Rautis v Poniklé se perly stále foukají, stříbří, barví, řežou a navlékají na drátky. A to vše navíc stále ručně, téměř stejně, jako na počátku cesty krkonošské perly. Právě proto je tento unikátní proces výroby od roku 2020 zapsán na Reprezentativním seznamu nehmotného světového kulturního dědictví lidstva UNESCO.
Přesvědčte se o tom v rámci exkurze a buďte na chvíli součástí příběhu našich perliček. Prohlédněte si celý postup výroby a držte v rukou práci perlařů. V kreativní dílně si totiž sami můžete některou z ozdob vyrobit.
A kdo další pomáhá udržovat tradici sklářského řemesla v Krkonoších?
Díky mnoha jedinečným příběhům, šikovným řemeslníkům i firmám, které dodnes konkurují světové produkci, jsou Krkonoše součástí Křišťálového údolí. Tato 70 kilometrů dlouhá přímka proplétající se mezi horskými masivy je unikátním dědictvím, místem, kde se potkává nádherná příroda s vášní pro sklářskou tradici a řemeslo. Přesvědčte se o tom třeba v rámci Víkendu Křišťálového údolí ve dnech 12. – 13. listopadu.
Dáša Palátková a Alena Cejnarová
Krkonoše – svazek měst a obcí
Destinační společnost pro TO Krkonoše
www.krkonose.eu